Janne Mark & Esben Eyermann

Kontakt: Jeppes Allé 7, 1. tv., 2400 Kbh. NV.
Telefon: 2617 0797
E-mail: mail@jannemark.dk
Hjemmesider: www.konnect-info.dk, www.jannemark.dk

  1. Gi' musikken videre - rytmisk musik fra Brorsons kirke
  2. Salmer fra Broen - 12 nye salmer fra Janne Mark
 

Janne Mark & Esben Eyermann fra Brorsons kirke i København har med deres fornyelse af kirkemusikken med bandet Konnect og med bog og cd-udgivelsen 'Gi musikken videre' sat en ny dagsorden for ny musik i folkekirken. Som den eneste folkekirke i Danmark har børne- og ungdomskirken på Nørrebro valgt at skifte orgel og kor ud med kapelmester, forsanger og kirkeband, som siden 2000 har varetaget musikken i kirken.

Janne Mark & Esben Eyermann holder foredrag i hele landet.

1. Gi' musikken videre - rytmisk musik fra Brorsons kirke

Introduktion til bogen 'Gi musikken videre' (Unitas) om den rytmiske musik, der er udviklet i Brorsons kirke siden 2000. Diskussion af folkekirkens musikalske fremtid og udfordringer. Musik og fællessang undervejs. For præster, organister, sognemedhjælpere, menighedsråd og alle, der har en interesse i og overvejelse om at introducere rytmisk musik i egen kirke.
(60 -75 min.; 6.000 kr. inkl. transport for begge foredragsholdere. 4.000 kr. incl. transport for en af foredragsholderne)

2. Salmer fra Broen - 12 nye salmer fra Janne Mark

Salmer fra Broen er 12 nye salmer fra Janne Mark, forsanger i Brorsons kirkes band 'Konnect'. Siden 2000 har Janne Mark arbejdet med et nyt musikalsk udtryk til folkekirken og fællessangen. Herudaf er opstået en ny salmetone, hvor Janne Marks sanger-sangskriver baggrund træder igennem i hendes egne salmer med et underbyggende folk/pop udtryk. Salmer fra Broen udkommer på cd med tilhørende korhæfte i 2012. Musik og fællessang undervejs i foredraget som er for alle med nysgerrighed for en ny spirende generation af salmedigtere.
(60-75 min.; 4.000 kr. incl. transport)